REGULAMIN KORZYSTANIA Z PORTU „Mazurski Raj***”
PORT „Hotel Mazurski Raj***” znajduje się na terenie Hotelu Mazurski Raj*** położonego bezpośrednio nad Jeziorem
Bełdany, oddalonego 5 km od miejscowości Ruciane-Nida. Port dysponuje wyznaczonymi miejscami postojowymi w wodzie przy nabrzeżu dla jednostek pływających w okresie od 30 kwietnia do 30 września. Wszelkie osoby przebywające na terenie Portu zobowiązane są do przestrzegania niniejszego Regulaminu, Hotelu Mazurski Raj***,
Regulaminu Polskiego Związku Żeglarskiego oraz stosowania się do poleceń wydawanych przez pracowników obsługi.
1. Prawo do zatrzymania się w Porcie przysługuje wszystkim jednostkom pływającym, o ile pozwala na to wolne miejsce przy kei lub bomie. Miejsce postoju jednostki wyznacza obsługa Portu.
2. Każde wpłynięcie i wszelkie formalności związane z postojem jednostki należy zgłaszać niezwłocznie po zacumowaniu
w Bosmanacie lub Recepcji oraz wnosić opłaty portowe oraz usługi dodatkowe z góry za zadeklarowany czas postoju.
W związku z tym rejestrowany jest kierownik jednostki pływającej na podstawie patentu lub innego dokumentu ze zdjęciem
z podaniem ilości osób w załodze, typu i nazwy własnej jednostki pływającej. Dowodem pobrania opłaty jest paragon fiskalny lub faktura. Wysokości opłat pobierane są zgodnie z obowiązującym cennikiem.
3. W przypadku, gdy jednostka korzysta z postoju przez czas dłuższy niż zadeklarowany, załoga powinna zgłosić ten fakt bosmanowi
i uiścić dopłatę za dodatkową ilość dni postoju. Długoterminowe cumowanie jednostek w Porcie wymaga zawarcia z kierownictwem Hotelu Mazurski Raj*** pisemnej umowy na postój jednostki.
4. Nie zezwala się na cumowanie przy pomostach i bomach tym jednostkom pływającym, które poprzez swoje gabaryty oraz właściwości manewrowe, mogłyby stanowić zagrożenie dla ich konstrukcji oraz innych jednostek tam cumujących.
5. Podchodzenie do miejsc cumowniczych powinno się odbywać z jak najmniejszą prędkością z uwzględnieniem innych użytkowników.
6. Załogi jednostek są zobowiązane do przestrzegania wyznaczonych miejsc cumowania. Przydzielone miejsce cumownicze może być w każdej chwili zmienione przez obsługę Przystani na inne, bez konieczności podania przyczyny. Na polecenie pracownika obsługi przystani jachtowej załoga zobowiązana jest przestawić jednostkę na wskazane miejsce postoju w uzasadnionych sytuacjach. W przypadku braku kontaktu
z załogą, obsługa Przystani we własnym zakresie ma prawo przestawić jednostkę na inne miejsce.
7. Za prawidłowe cumowanie jednostki pływającej odpowiada kierownik danej jednostki.
8. Na pomosty cumownicze (bomy) wstęp mają tylko załogi jednostek cumujących w Porcie .
9. Za bezumowne korzystanie z Portu Bosmanat nakłada dodatkowe opłaty za każdą rozpoczętą dobę bezumownego postoju. Za bezumowne korzystanie z Portu uważa się w szczególności brak zgłoszenia jednostki do Bosmanatu lub Recepcji po zacumowaniu i braku uiszczenia opłaty za postój, pozostawienie jednostki na okres dłuższy niż deklarowany bez uiszczonej z góry opłaty.
10. Na terenie Portu zabrania się:
§ wykonywania wszelkich czynności mogących zanieczyścić środowisko naturalne lub stwarzać zagrożenie dla ludzi, zwierząt lub mienia,
§ blokowania i zastawiania pomostów cumowniczych (kei i bomów) oraz stwarzania sytuacji niebezpiecznych dla innych użytkowników Portu,
§ korzystania z urządzeń i wyposażenia Portu niezgodnie z ich przeznaczeniem,
§ korzystania ze slipu bez zgody Bosmana,
§ wyrzucania wszelkich odpadów za burtę jednostki. Wszelkie nieczystości należy składać w zamkniętych workach foliowych do odpowiednich pojemników znajdujących się na nabrzeżu, a toalety chemiczne opróżniać w wyznaczonym miejscu,
§ wykonywania wszelkich prac remontowych na jednostkach na terenie Portu bez zgody Bosmana,
§ wleczenia kotwic i używania głośnych sygnałów dźwiękowych,
§ cumowania na w miejscach przeznaczonych dla innych jachtów bez zgody obsługi Portu,
§ poruszania się w sposób zagrażający bezpieczeństwu jachtów lub urządzeń Portu,
§ parkowania samochodów w miejscach niedozwolonych,
§ przebywania w stanie nietrzeźwym,
§ zaśmiecania terenu Portu, palenia grilla na pomostach i ognisk poza miejscami do tego przeznaczonymi,
§ kąpieli poza wyznaczonymi miejscami,
§ wytwarzania wysokiej fali przez motorówki, skutery wodne i jachty motorowe,
§ zakłócania spokoju, przeszkadzania innym użytkownikom, zachowania niezgodnego z dobrym obyczajem.
11. Za szkody powstałe w jednostkach pływających, ich wyposażeniu czy mieniu załogi obsługa Portu i Hotelu Mazurski Raj*** nie ponosi odpowiedzialności.
12. Port Mazurski Raj nie ponosi odpowiedzialności za nieodpowiednie korzystanie z miejsc portowych oraz pomostów, a co za tym idzie nie ponosi też winy za uszczerbki na zdrowiu, które powstały w wyniku nieodpowiedniego użytkowania mienia portowego i nieodpowiedzialnego poruszania się po terenie portu.
13. Za powstałe uszkodzenia wyposażenia Portu lub innych jednostek pływających lub za zanieczyszczenie środowiska odpowiadają solidarnie i materialnie wszyscy członkowie załogi jednostki, która je spowodowała wg protokołu strat.
W przypadku niedopełnienia tych formalności jednostka pływająca ma prawo być zatrzymana do chwili wyjaśnienia okoliczności.
14. Dzieci do lat 12 mogą przebywać na terenie Portu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Za dzieci przebywające na terenie Portu odpowiedzialni są opiekunowie prawni.
15. Na terenie Portu dzieci do lat 14 i osoby nie umiejące pływać powinny być ubrane w kamizelki ratunkowe.
16. Psy przebywające na terenie Portu mogą być prowadzane wyłącznie na smyczy i w kagańcu.
17. Na trenie Hotelu Mazurski Raj*** znajdują się pomieszczenia socjalne (łazienki, WC, prysznice, stanowiska do mycia naczyń itp.). Należy utrzymywać czystość i korzystać z nich stosownie z przeznaczeniem. Zabrania się wrzucania chusteczek jednorazowego użytku, środków higieny osobistej oraz innych przedmiotów do kanalizacji.
18. Podobnie, jak na terenie całego Hotelu, na terenie Portu obowiązuje cisza nocna w godz. 22.oo – 6.oo. W przypadku zakłócenia ciszy, po zgłoszeniu osób trzecich i potwierdzeniu przez pracownika – obowiązuje kara w wysokości 1000 zł.
19. Bosman lub pracownik ochrony ma prawo do usunięcia z terenu Portu osoby niezdyscyplinowane, nieprzestrzegające przepisów bezpieczeństwa i stwarzające zagrożenie oraz będące w stanie nietrzeźwości.
20. W przypadku nie przestrzegania Regulaminu i innych obowiązujących na terenie Hotelu przepisów, wezwane będą do interwencji odpowiednie służby: Policja, WOPR, Straż Leśna, Straż Pożarna itp. celem przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz ukarania winnych naruszenia przepisów.